28 вересня 2016 р. в Одеському будинку вчених відбулося засідання семінару з теорії, історії та історіографії міжнародних відносин за участю професора Військово-морського коледжу США Джеймса Армстеда. У своїй доповіді на тему «Політичні протидіючи сили та міжнародний порядок» пан Армстед ознайомив учасників із чотирма основними геостратегічними політичними силами.

Серед яких націоналізмом, що характеризується в першу чергу спільністю інтересів та розумінням можливості ефективного розвитку в рамках цієї території та із цим населенням. Глобалізм виражає об’єктивне розповсюдження гарних ідей по всьому світу і цікавою ілюстрацією цього принципу в дії стало використання GPS. Під трайбалізмом розуміється спільність людей з однією або подібною культурою, релігією, історією і т.д. І такий фактор проявляється через взаємопов’язаність цих людей та краще розуміння спільних проблем. Також важливим фактором виступає фундаменталізм як певна ідеалізація «золотої доби» для кожної конкретної країни та віра в можливість повернення цього часу шляхом використання тих принципів та ідей, що панували у той час.

Звісно усі ці фактори можуть співіснувати і поєднуватися в одній конкретній країні але зазвичай один все ж таки буде переважати. І саме співвідношення між ними дає можливість визначити рівень стабільності цієї чи іншої країни.

Окремо була відзначена необхідність співпраці та взаємодії, проаналізовані непорозуміння, що можуть постати між представниками різних країн. Для цього важливо розуміти іншу культуру, політичну культуру, різні погляди та різні проблеми. В певних випадках вирішенню таких питань сприятимуть горизонтальні контакти між спеціалістами конкретної сфери та ефективна взаємодія функціонерів.

Під час дискусії учасники розглянули такі питання як різниця між поглядами Хантінгтона та Фукуями, наявності чи відсутності «золотої доби» у кожної країни, можливість застосування цієї теорії для аналізу українських реалій, різниця між такими поняттями як експансія та розширення, важливість та взаємопов’язаність глобалізації та вестернізації.

На завершення Джеймс Армстед зазначив, що відчуття реальності і те, що ми вважаємо можливим, лишається вірним на п’ять поколінь і лише видатні державні діячі здатні дивитися та планувати на більш широку перспективу.