Центр міжнародних досліджень являється дослідницькою, освітньою та інформаційною структурою, яка функціонує в галузі міжнародних відносин, зовнішньої політики та досліджень з питань безпеки, європейської та євроатлантичної інтеграції, американських досліджень та регіональних наук.

Він був утворений в червні 1992 року в якості складової частини на той час Одеського державного університету ім. I.I. Мечникова. Він виступає в якості підрозділу для проведення досліджень в галузі міжнародних відносин, зовнішньої політики, досліджень з питань безпеки, американських і європейських досліджень, а також для вивчення Чорноморської регіональної безпеки. У витоків Центру стоїть факультет Нової та новітньої історії зарубіжних держав. Формування спочатку Школи міжнародних відносин в 1994 році, а потім Факультету міжнародних відносин в 1996 році ще в більшому ступені зміцнив науковий потенціал центру. Центр, Школа та Факультет вносять спільний внесок у роботу один одного, так як вони проводять власну діяльність як у науково-дослідницькій сфері, так і в галузі викладання.

Центр був заснований професором, академіком і видатним вченим України Семеном Йосифовичем Аппатовим (1930 – 2003). Його діяльність почалася в 1960-х роках і стала основою в рівній мірі для викладання та наукових досліджень в області теорії, історії та історіографії міжнародних відносин і зовнішньої політики. Особливу увагу було приділено вивченню зовнішньої політики США та зовнішньополітичної думки. Вивчення положення України на міжнародній арені, питань її національної безпеки, основних принципів зовнішньої політики, а також основних напрямків і концептуальних основ - все це, починаючи з 1991 року, стало невід'ємною частиною досліджень Центру. С. Й. Аппатов очолював центр з 1992 по 1999 рр., а з 1999 р. Володимир Дубовик став керівником Центру.

На базі Центру публікуються монографії та статті, проводяться різні семінари та конференції. Він бере активну участь в реалізації грантів та існуючих науково-дослідних проектів. Центр підтримує відносини з рядом професійних організацій-партнерів. Він також включає в себе бібліотеку, що складається з значних зібрань джерел на різних мовах, починаючи від монографій та періодичних видань, закінчуючи підручниками і збірками матеріалів конференцій. Також є широкий вибір наукових періодичних видань англійською мовою в галузі міжнародних відносин та зовнішньої політики України