Директор ЦМД В. Дубовик виступив з однією з ключових доповідей на конференції "Чверть століття дружби Україна-США", яка відбулася в Львівському університеті імені Івана Франка 12-13 квітня 2016 р. Його виступ було присвячено позиції США з початку російської агресії проти України.

В. Дубовик зазначив, що після анексії Криму Вашингтон виступив з наданням важливою допомоги Україні, починаючи з дипломатичної діяльності до фінансової допомоги для отримання нелетальної військової техніки, відправки військових інструкторів для підготовки українських військових до введення санкцій проти Росії. У той же час, Вашингтон був налаштований на деескалацію, готуючись надати пану Путіну так звану «стратегію виходу».

США привертають увагу до ситуації в Україні та навколо неї різними шляхами, в тому числі в рамках багатосторонніх майданчиків, односторонніх ініціатив і двосторонніх заходів (в значній мірі виконуючи свої зобов'язання відповідно до відомого зараз Будапештського меморандуму 1994 року). Вашингтон підтримує економіку і реалізацію реформ в Україні. Виконавча влада демонструє більш обережний підхід в той час як Конгрес виступає за більш рішучі кроки. Водночас серед представників виконавчої влади були і певні відмінності в політиці. Підходи вчених варіюються від лібертаріанців / ізоляціоністів (що відкидають саму ідею необхідності брати участь в цій кризі і допомагати Україні) до класичних реалістів (які розглядають це через призму балансу сил, розподілу сфер впливу з Росією), активних реалістів (що виступають за більш потужні кроки для зменшення російської наполегливості), ліберальних інтервенціоналістів (які припускають можливість захисту свободи України і її здатність досягти успіху в демократизації порівняно з все більш авторитарною Росією) до неоконсерваторів (що вбачають в цьому початок нової холодної війни).